E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
suspend-éier-en suspendieren (D) – suspendre (F)
Stammformen suspend-éier-ensuspend-éier-tsuspend-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsuspend-éier-en
dususpend-éier-s
hien/si,hatt/etsuspend-éier-t
mirsuspend-éier-en
dirsuspend-éier-t
sisuspend-éier-en
Passé composé
echhususpend-éier-t
duhuessuspend-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsuspend-éier-t
mirhususpend-éier-t
dirhuttsuspend-éier-t
sihususpend-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsuspend-éier-t
duhassuspend-éier-t
hien/si,hatt/ethatsuspend-éier-t
mirhatesuspend-éier-t
dirhatsuspend-éier-t
sihatesuspend-éier-t
Modale Futur I
echwäert suspend-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert suspend-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsuspend-éier-en
dugéifssuspend-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsuspend-éier-en
mirgéifesuspend-éier-en
dirgéiftsuspend-éier-en
sigéifesuspend-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättsuspend-éier-t
duhässsuspend-éier-t
hien/si,hatt/ethättsuspend-éier-t
mirhättesuspend-éier-t
dirhättsuspend-éier-t
sihättesuspend-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersuspend-éier!
Plurielsuspend-éier-t!
suspend-éier-t
suspend-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgisuspend-éier-t
dugësssuspend-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsuspend-éier-t
mirgisuspend-éier-t
dirgittsuspend-éier-t
sigisuspend-éier-t
Passé composé
echsisuspend-éier-t ginn
dubasssuspend-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssuspend-éier-t ginn
mirsisuspend-éier-t ginn
dirsiddsuspend-éier-t ginn
sisisuspend-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsuspend-éier-t ginn
duwaarssuspend-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsuspend-éier-t ginn
mirwaresuspend-éier-t ginn
dirwaartsuspend-éier-t ginn
siwaresuspend-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert suspend-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert suspend-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif suspend-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif suspend-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier suspend-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles