E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
symboliséieren symbolisieren (D)symboliser (F)
Stammformen symboliséierensymboliséiertsymboliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsymboliséieren
dusymboliséiers
hien/si,hatt/etsymboliséiert
mirsymboliséieren
dirsymboliséiert
sisymboliséieren
Passé composé
echhusymboliséiert
duhuessymboliséiert
hien/si,hatt/ethuetsymboliséiert
mirhusymboliséiert
dirhuttsymboliséiert
sihusymboliséiert
Plus-que-parfait
echhatsymboliséiert
duhassymboliséiert
hien/si,hatt/ethatsymboliséiert
mirhatesymboliséiert
dirhatsymboliséiert
sihatesymboliséiert
Futur I
echwäert symboliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert symboliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsymboliséieren
dugéifssymboliséieren
hien/si,hatt/etgéifsymboliséieren
mirgéifesymboliséieren
dirgéiftsymboliséieren
sigéifesymboliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsymboliséiert
duhässsymboliséiert
hien/si,hatt/ethättsymboliséiert
mirhättesymboliséiert
dirhättsymboliséiert
sihättesymboliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersymboliséier!
Plurielsymboliséiert!
symboliséiert
symboliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisymboliséiert
dugësssymboliséiert
hie/si,hatt/etgëttsymboliséiert
mirgisymboliséiert
dirgittsymboliséiert
sigisymboliséiert
Passé composé
echsisymboliséiert ginn
dubasssymboliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssymboliséiert ginn
mirsisymboliséiert ginn
dirsiddsymboliséiert ginn
sisisymboliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsymboliséiert ginn
duwaarssymboliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsymboliséiert ginn
mirwaresymboliséiert ginn
dirwaartsymboliséiert ginn
siwaresymboliséiert ginn
Futur I
echwäert symboliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert symboliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif symboliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif symboliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier symboliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles