E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
synchroniséieren synchronisieren (D)synchroniser (F)
Stammformen synchroniséierensynchroniséiertsynchroniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsynchroniséieren
dusynchroniséiers
hien/si,hatt/etsynchroniséiert
mirsynchroniséieren
dirsynchroniséiert
sisynchroniséieren
Passé composé
echhusynchroniséiert
duhuessynchroniséiert
hien/si,hatt/ethuetsynchroniséiert
mirhusynchroniséiert
dirhuttsynchroniséiert
sihusynchroniséiert
Plus-que-parfait
echhatsynchroniséiert
duhassynchroniséiert
hien/si,hatt/ethatsynchroniséiert
mirhatesynchroniséiert
dirhatsynchroniséiert
sihatesynchroniséiert
Futur I
echwäert synchroniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert synchroniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsynchroniséieren
dugéifssynchroniséieren
hien/si,hatt/etgéifsynchroniséieren
mirgéifesynchroniséieren
dirgéiftsynchroniséieren
sigéifesynchroniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsynchroniséiert
duhässsynchroniséiert
hien/si,hatt/ethättsynchroniséiert
mirhättesynchroniséiert
dirhättsynchroniséiert
sihättesynchroniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersynchroniséier!
Plurielsynchroniséiert!
synchroniséiert
synchroniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisynchroniséiert
dugësssynchroniséiert
hie/si,hatt/etgëttsynchroniséiert
mirgisynchroniséiert
dirgittsynchroniséiert
sigisynchroniséiert
Passé composé
echsisynchroniséiert ginn
dubasssynchroniséiert ginn
hien/si,hatt/etasssynchroniséiert ginn
mirsisynchroniséiert ginn
dirsiddsynchroniséiert ginn
sisisynchroniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsynchroniséiert ginn
duwaarssynchroniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsynchroniséiert ginn
mirwaresynchroniséiert ginn
dirwaartsynchroniséiert ginn
siwaresynchroniséiert ginn
Futur I
echwäert synchroniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert synchroniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif synchroniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif synchroniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier synchroniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles