E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
syndikaliséieren syndikalisieren (D)syndicaliser (F)
Stammformen syndikaliséierensyndikaliséiertsyndikaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsyndikaliséieren
dusyndikaliséiers
hien/si,hatt/etsyndikaliséiert
mirsyndikaliséieren
dirsyndikaliséiert
sisyndikaliséieren
Passé composé
echhusyndikaliséiert
duhuessyndikaliséiert
hien/si,hatt/ethuetsyndikaliséiert
mirhusyndikaliséiert
dirhuttsyndikaliséiert
sihusyndikaliséiert
Plus-que-parfait
echhatsyndikaliséiert
duhassyndikaliséiert
hien/si,hatt/ethatsyndikaliséiert
mirhatesyndikaliséiert
dirhatsyndikaliséiert
sihatesyndikaliséiert
Futur I
echwäert syndikaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert syndikaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsyndikaliséieren
dugéifssyndikaliséieren
hien/si,hatt/etgéifsyndikaliséieren
mirgéifesyndikaliséieren
dirgéiftsyndikaliséieren
sigéifesyndikaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsyndikaliséiert
duhässsyndikaliséiert
hien/si,hatt/ethättsyndikaliséiert
mirhättesyndikaliséiert
dirhättsyndikaliséiert
sihättesyndikaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersyndikaliséier!
Plurielsyndikaliséiert!
syndikaliséiert
syndikaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisyndikaliséiert
dugësssyndikaliséiert
hie/si,hatt/etgëttsyndikaliséiert
mirgisyndikaliséiert
dirgittsyndikaliséiert
sigisyndikaliséiert
Passé composé
echsisyndikaliséiert ginn
dubasssyndikaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssyndikaliséiert ginn
mirsisyndikaliséiert ginn
dirsiddsyndikaliséiert ginn
sisisyndikaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsyndikaliséiert ginn
duwaarssyndikaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsyndikaliséiert ginn
mirwaresyndikaliséiert ginn
dirwaartsyndikaliséiert ginn
siwaresyndikaliséiert ginn
Futur I
echwäert syndikaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert syndikaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif syndikaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif syndikaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier syndikaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles