E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
betaaschten betasten (D) – toucher, palper (F)
Stammformen betaaschtenbetaaschtbetaascht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbetaaschten
dubetaaschts
hien/si,hatt/etbetaascht
mirbetaaschten
dirbetaascht
sibetaaschten
Pass compos
echhubetaascht
duhuesbetaascht
hien/si,hatt/ethuetbetaascht
mirhubetaascht
dirhuttbetaascht
sihubetaascht
Plus-que-parfait
echhatbetaascht
duhasbetaascht
hien/si,hatt/ethatbetaascht
mirhatebetaascht
dirhatbetaascht
sihatebetaascht
Futur I
echwäert betaaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert betaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbetaaschten
dugéifsbetaaschten
hien/si,hatt/etgéifbetaaschten
mirgéifebetaaschten
dirgéiftbetaaschten
sigéifebetaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttbetaascht
duhssbetaascht
hien/si,hatt/ethttbetaascht
mirhättebetaascht
dirhttbetaascht
sihättebetaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbetaascht!
Plurielbetaascht!
betaascht
betaaschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibetaascht
dugëssbetaascht
hie/si,hatt/etgëttbetaascht
mirgibetaascht
dirgittbetaascht
sigibetaascht
Pass compos
echsibetaascht ginn
dubassbetaascht ginn
hien/si,hatt/etassbetaascht ginn
mirsibetaascht ginn
dirsiddbetaascht ginn
sisibetaascht ginn
Plus-que-parfait
echwarbetaascht ginn
duwaarsbetaascht ginn
hien/si,hatt/etwarbetaascht ginn
mirwarebetaascht ginn
dirwaartbetaascht ginn
siwarebetaascht ginn
Futur I
echwäert betaascht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert betaascht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif betaascht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif betaascht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier betaascht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eruntaaschtenoftaaschtentaaschten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles