E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oftaaschten abtasten (D)tter (F)
Stammformen oftaaschtentaascht ofofgetaascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtaaschten of
dutaaschts of
hien/si,hatt/ettaascht of
mirtaaschten of
dirtaascht of
sitaaschten of
Pass compos
echhunnofgetaascht
duhuesofgetaascht
hien/si,hatt/ethuetofgetaascht
mirhunnofgetaascht
dirhuttofgetaascht
sihunnofgetaascht
Plus-que-parfait
echhatofgetaascht
duhasofgetaascht
hien/si,hatt/ethatofgetaascht
mirhatenofgetaascht
dirhatofgetaascht
sihatenofgetaascht
Futur I
echwäert oftaaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgetaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoftaaschten
dugéifsoftaaschten
hien/si,hatt/etgéifoftaaschten
mirgéifenoftaaschten
dirgéiftoftaaschten
sigéifenoftaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttofgetaascht
duhssofgetaascht
hien/si,hatt/ethttofgetaascht
mirhttenofgetaascht
dirhttofgetaascht
sihttenofgetaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertaascht of!
Plurieltaascht of!
ofgetaascht
oftaaschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgetaascht
dugëssofgetaascht
hie/si,hatt/etgëttofgetaascht
mirginnofgetaascht
dirgittofgetaascht
siginnofgetaascht
Pass compos
echsinnofgetaascht ginn
dubassofgetaascht ginn
hien/si,hatt/etassofgetaascht ginn
mirsinnofgetaascht ginn
dirsiddofgetaascht ginn
sisinnofgetaascht ginn
Plus-que-parfait
echwarofgetaascht ginn
duwaarsofgetaascht ginn
hien/si,hatt/etwarofgetaascht ginn
mirwarenofgetaascht ginn
dirwaartofgetaascht ginn
siwarenofgetaascht ginn
Futur I
echwäert ofgetaascht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgetaascht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgetaascht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgetaascht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgetaascht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
betaaschteneruntaaschtentaaschten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles