E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
taaschten tasten (D) – ttonner (F)
Stammformen taaschtentaaschtgetaascht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtaaschten
dutaaschts
hien/si,hatt/ettaascht
mirtaaschten
dirtaascht
sitaaschten
Pass compos
echhugetaascht
duhuesgetaascht
hien/si,hatt/ethuetgetaascht
mirhugetaascht
dirhuttgetaascht
sihugetaascht
Plus-que-parfait
echhatgetaascht
duhasgetaascht
hien/si,hatt/ethatgetaascht
mirhategetaascht
dirhatgetaascht
sihategetaascht
Futur I
echwäert taaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftaaschten
dugéifstaaschten
hien/si,hatt/etgéiftaaschten
mirgéifentaaschten
dirgéifttaaschten
sigéifentaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttgetaascht
duhssgetaascht
hien/si,hatt/ethttgetaascht
mirhättegetaascht
dirhttgetaascht
sihättegetaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertaascht!
Plurieltaascht!
getaascht
taaschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigetaascht
dugëssgetaascht
hie/si,hatt/etgëttgetaascht
mirgigetaascht
dirgittgetaascht
sigigetaascht
Pass compos
echsigetaascht ginn
dubassgetaascht ginn
hien/si,hatt/etassgetaascht ginn
mirsigetaascht ginn
dirsiddgetaascht ginn
sisigetaascht ginn
Plus-que-parfait
echwargetaascht ginn
duwaarsgetaascht ginn
hien/si,hatt/etwargetaascht ginn
mirwaregetaascht ginn
dirwaartgetaascht ginn
siwaregetaascht ginn
Futur I
echwäert getaascht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert getaascht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif getaascht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif getaascht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier getaascht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
betaaschteneruntaaschtenoftaaschten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles