E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tabelléieren auflisten (D)lister (F)
Stammformen tabelléierentabelléierttabelléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtabelléieren
dutabelléiers
hien/si,hatt/ettabelléiert
mirtabelléieren
dirtabelléiert
sitabelléieren
Passé composé
echhunntabelléiert
duhuestabelléiert
hien/si,hatt/ethuettabelléiert
mirhunntabelléiert
dirhutttabelléiert
sihunntabelléiert
Plus-que-parfait
echhattabelléiert
duhastabelléiert
hien/si,hatt/ethattabelléiert
mirhatentabelléiert
dirhattabelléiert
sihatentabelléiert
Futur I
echwäert tabelléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tabelléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftabelléieren
dugéifstabelléieren
hien/si,hatt/etgéiftabelléieren
mirgéifentabelléieren
dirgéifttabelléieren
sigéifentabelléieren
Conditionnel Passé composé
echhätttabelléiert
duhässtabelléiert
hien/si,hatt/ethätttabelléiert
mirhättentabelléiert
dirhätttabelléiert
sihättentabelléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertabelléier!
Plurieltabelléiert!
tabelléiert
tabelléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntabelléiert
dugësstabelléiert
hie/si,hatt/etgëtttabelléiert
mirginntabelléiert
dirgitttabelléiert
siginntabelléiert
Passé composé
echsinntabelléiert ginn
dubasstabelléiert ginn
hien/si,hatt/etasstabelléiert ginn
mirsinntabelléiert ginn
dirsiddtabelléiert ginn
sisinntabelléiert ginn
Plus-que-parfait
echwartabelléiert ginn
duwaarstabelléiert ginn
hien/si,hatt/etwartabelléiert ginn
mirwarentabelléiert ginn
dirwaarttabelléiert ginn
siwarentabelléiert ginn
Futur I
echwäert tabelléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tabelléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tabelléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tabelléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tabelléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles