E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tadel-en tadeln (D)blmer (F)
Stammformen tadel-entadel-tge-tadel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtadel-en
dutadel-s
hien/si,hatt/ettadel-t
mirtadel-en
dirtadel-t
sitadel-en
Pass compos
echhuge-tadel-t
duhuesge-tadel-t
hien/si,hatt/ethuetge-tadel-t
mirhuge-tadel-t
dirhuttge-tadel-t
sihuge-tadel-t
Plus-que-parfait
echhatge-tadel-t
duhasge-tadel-t
hien/si,hatt/ethatge-tadel-t
mirhatege-tadel-t
dirhatge-tadel-t
sihatege-tadel-t
Futur I
echwäert tadel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tadel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftadel-en
dugéifstadel-en
hien/si,hatt/etgéiftadel-en
mirgéifentadel-en
dirgéifttadel-en
sigéifentadel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-tadel-t
duhssge-tadel-t
hien/si,hatt/ethttge-tadel-t
mirhättege-tadel-t
dirhttge-tadel-t
sihättege-tadel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertadel!
Plurieltadel-t!
ge-tadel-t
tadel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-tadel-t
dugëssge-tadel-t
hie/si,hatt/etgëttge-tadel-t
mirgige-tadel-t
dirgittge-tadel-t
sigige-tadel-t
Pass compos
echsige-tadel-t ginn
dubassge-tadel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-tadel-t ginn
mirsige-tadel-t ginn
dirsiddge-tadel-t ginn
sisige-tadel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-tadel-t ginn
duwaarsge-tadel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-tadel-t ginn
mirwarege-tadel-t ginn
dirwaartge-tadel-t ginn
siwarege-tadel-t ginn
Futur I
echwäert ge-tadel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-tadel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-tadel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-tadel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-tadel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles