E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tamponéieren tupfen (D)tamponner (F)
Stammformen tamponéierentamponéierttamponéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtamponéieren
dutamponéiers
hien/si,hatt/ettamponéiert
mirtamponéieren
dirtamponéiert
sitamponéieren
Passé composé
echhunntamponéiert
duhuestamponéiert
hien/si,hatt/ethuettamponéiert
mirhunntamponéiert
dirhutttamponéiert
sihunntamponéiert
Plus-que-parfait
echhattamponéiert
duhastamponéiert
hien/si,hatt/ethattamponéiert
mirhatentamponéiert
dirhattamponéiert
sihatentamponéiert
Futur I
echwäert tamponéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tamponéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftamponéieren
dugéifstamponéieren
hien/si,hatt/etgéiftamponéieren
mirgéifentamponéieren
dirgéifttamponéieren
sigéifentamponéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttamponéiert
duhässtamponéiert
hien/si,hatt/ethätttamponéiert
mirhättentamponéiert
dirhätttamponéiert
sihättentamponéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertamponéier!
Plurieltamponéiert!
tamponéiert
tamponéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntamponéiert
dugësstamponéiert
hie/si,hatt/etgëtttamponéiert
mirginntamponéiert
dirgitttamponéiert
siginntamponéiert
Passé composé
echsinntamponéiert ginn
dubasstamponéiert ginn
hien/si,hatt/etasstamponéiert ginn
mirsinntamponéiert ginn
dirsiddtamponéiert ginn
sisinntamponéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartamponéiert ginn
duwaarstamponéiert ginn
hien/si,hatt/etwartamponéiert ginn
mirwarentamponéiert ginn
dirwaarttamponéiert ginn
siwarentamponéiert ginn
Futur I
echwäert tamponéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tamponéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tamponéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tamponéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tamponéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles