E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tapisséieren tapezieren (D) – tapisser (F)
Stammformen tapisséierentapisséierttapisséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtapisséieren
dutapisséiers
hien/si,hatt/ettapisséiert
mirtapisséieren
dirtapisséiert
sitapisséieren
Passé composé
echhunntapisséiert
duhuestapisséiert
hien/si,hatt/ethuettapisséiert
mirhunntapisséiert
dirhutttapisséiert
sihunntapisséiert
Plus-que-parfait
echhattapisséiert
duhastapisséiert
hien/si,hatt/ethattapisséiert
mirhatentapisséiert
dirhattapisséiert
sihatentapisséiert
Futur I
echwäert tapisséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tapisséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftapisséieren
dugéifstapisséieren
hien/si,hatt/etgéiftapisséieren
mirgéifentapisséieren
dirgéifttapisséieren
sigéifentapisséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttapisséiert
duhässtapisséiert
hien/si,hatt/ethätttapisséiert
mirhättentapisséiert
dirhätttapisséiert
sihättentapisséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertapisséier!
Plurieltapisséiert!
tapisséiert
tapisséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntapisséiert
dugësstapisséiert
hie/si,hatt/etgëtttapisséiert
mirginntapisséiert
dirgitttapisséiert
siginntapisséiert
Passé composé
echsinntapisséiert ginn
dubasstapisséiert ginn
hien/si,hatt/etasstapisséiert ginn
mirsinntapisséiert ginn
dirsiddtapisséiert ginn
sisinntapisséiert ginn
Plus-que-parfait
echwartapisséiert ginn
duwaarstapisséiert ginn
hien/si,hatt/etwartapisséiert ginn
mirwarentapisséiert ginn
dirwaarttapisséiert ginn
siwarentapisséiert ginn
Futur I
echwäert tapisséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tapisséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tapisséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tapisséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tapisséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles