E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tariféieren berechnen (D)calculer (F)
Stammformen tariféierentariféierttariféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtariféieren
dutariféiers
hien/si,hatt/ettariféiert
mirtariféieren
dirtariféiert
sitariféieren
Passé composé
echhunntariféiert
duhuestariféiert
hien/si,hatt/ethuettariféiert
mirhunntariféiert
dirhutttariféiert
sihunntariféiert
Plus-que-parfait
echhattariféiert
duhastariféiert
hien/si,hatt/ethattariféiert
mirhatentariféiert
dirhattariféiert
sihatentariféiert
Futur I
echwäert tariféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tariféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftariféieren
dugéifstariféieren
hien/si,hatt/etgéiftariféieren
mirgéifentariféieren
dirgéifttariféieren
sigéifentariféieren
Conditionnel Passé composé
echhätttariféiert
duhässtariféiert
hien/si,hatt/ethätttariféiert
mirhättentariféiert
dirhätttariféiert
sihättentariféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertariféier!
Plurieltariféiert!
tariféiert
tariféieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntariféiert
dugësstariféiert
hie/si,hatt/etgëtttariféiert
mirginntariféiert
dirgitttariféiert
siginntariféiert
Passé composé
echsinntariféiert ginn
dubasstariféiert ginn
hien/si,hatt/etasstariféiert ginn
mirsinntariféiert ginn
dirsiddtariféiert ginn
sisinntariféiert ginn
Plus-que-parfait
echwartariféiert ginn
duwaarstariféiert ginn
hien/si,hatt/etwartariféiert ginn
mirwarentariféiert ginn
dirwaarttariféiert ginn
siwarentariféiert ginn
Futur I
echwäert tariféiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tariféiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tariféiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tariféiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tariféiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles