E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tarif-éier-en berechnen (D) – calculer (F)
Stammformen tarif-éier-entarif-éier-ttarif-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtarif-éier-en
dutarif-éier-s
hien/si,hatt/ettarif-éier-t
mirtarif-éier-en
dirtarif-éier-t
sitarif-éier-en
Passé composé
echhunntarif-éier-t
duhuestarif-éier-t
hien/si,hatt/ethuettarif-éier-t
mirhunntarif-éier-t
dirhutttarif-éier-t
sihunntarif-éier-t
Plus-que-parfait
echhattarif-éier-t
duhastarif-éier-t
hien/si,hatt/ethattarif-éier-t
mirhatentarif-éier-t
dirhattarif-éier-t
sihatentarif-éier-t
Futur I
echwäert tarif-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tarif-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftarif-éier-en
dugéifstarif-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftarif-éier-en
mirgéifentarif-éier-en
dirgéifttarif-éier-en
sigéifentarif-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttarif-éier-t
duhässtarif-éier-t
hien/si,hatt/ethätttarif-éier-t
mirhättentarif-éier-t
dirhätttarif-éier-t
sihättentarif-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertarif-éier!
Plurieltarif-éier-t!
tarif-éier-t
tarif-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntarif-éier-t
dugësstarif-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttarif-éier-t
mirginntarif-éier-t
dirgitttarif-éier-t
siginntarif-éier-t
Passé composé
echsinntarif-éier-t ginn
dubasstarif-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstarif-éier-t ginn
mirsinntarif-éier-t ginn
dirsiddtarif-éier-t ginn
sisinntarif-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartarif-éier-t ginn
duwaarstarif-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartarif-éier-t ginn
mirwarentarif-éier-t ginn
dirwaarttarif-éier-t ginn
siwarentarif-éier-t ginn
Futur I
echwäert tarif-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tarif-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tarif-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tarif-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tarif-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles