E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akklimatiséieren sich akklimatisieren (D) – s'acclimater (F) – to acclimate (E)
Stammformen akklimatiséierenakklimatiséiertakklimatiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echakklimatiséieren
duakklimatiséiers
hien/si,hatt/etakklimatiséiert
mirakklimatiséieren
dirakklimatiséiert
siakklimatiséieren
Passé composé
echhunnakklimatiséiert
duhuesakklimatiséiert
hien/si,hatt/ethuetakklimatiséiert
mirhunnakklimatiséiert
dirhuttakklimatiséiert
sihunnakklimatiséiert
Plus-que-parfait
echhatakklimatiséiert
duhasakklimatiséiert
hien/si,hatt/ethatakklimatiséiert
mirhatenakklimatiséiert
dirhatakklimatiséiert
sihatenakklimatiséiert
Futur I
echwäert akklimatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akklimatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakklimatiséieren
dugéifsakklimatiséieren
hien/si,hatt/etgéifakklimatiséieren
mirgéifenakklimatiséieren
dirgéiftakklimatiséieren
sigéifenakklimatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättakklimatiséiert
duhässakklimatiséiert
hien/si,hatt/ethättakklimatiséiert
mirhättenakklimatiséiert
dirhättakklimatiséiert
sihättenakklimatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierakklimatiséier!
Plurielakklimatiséiert!
akklimatiséiert
akklimatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnakklimatiséiert
dugëssakklimatiséiert
hie/si,hatt/etgëttakklimatiséiert
mirginnakklimatiséiert
dirgittakklimatiséiert
siginnakklimatiséiert
Passé composé
echsinnakklimatiséiert ginn
dubassakklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassakklimatiséiert ginn
mirsinnakklimatiséiert ginn
dirsiddakklimatiséiert ginn
sisinnakklimatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarakklimatiséiert ginn
duwaarsakklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarakklimatiséiert ginn
mirwarenakklimatiséiert ginn
dirwaartakklimatiséiert ginn
siwarenakklimatiséiert ginn
Futur I
echwäert akklimatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akklimatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif akklimatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif akklimatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier akklimatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles