E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoutässelen
Stammformen zoutässelentässelt zouzougetässelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtässelen zou
dutässels zou
hien/si,hatt/ettässelt zou
mirtässelen zou
dirtässelt zou
sitässelen zou
Passé composé
echhunnzougetässelt
duhueszougetässelt
hien/si,hatt/ethuetzougetässelt
mirhunnzougetässelt
dirhuttzougetässelt
sihunnzougetässelt
Plus-que-parfait
echhatzougetässelt
duhaszougetässelt
hien/si,hatt/ethatzougetässelt
mirhatenzougetässelt
dirhatzougetässelt
sihatenzougetässelt
Futur I
echwäert zoutässelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougetässelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoutässelen
dugéifszoutässelen
hien/si,hatt/etgéifzoutässelen
mirgéifenzoutässelen
dirgéiftzoutässelen
sigéifenzoutässelen
Conditionnel Passé composé
echhättzougetässelt
duhässzougetässelt
hien/si,hatt/ethättzougetässelt
mirhättenzougetässelt
dirhättzougetässelt
sihättenzougetässelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertässel zou!
Plurieltässelt zou!
zougetässelt
zoutässelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougetässelt
dugësszougetässelt
hie/si,hatt/etgëttzougetässelt
mirginnzougetässelt
dirgittzougetässelt
siginnzougetässelt
Passé composé
echsinnzougetässelt ginn
dubasszougetässelt ginn
hien/si,hatt/etasszougetässelt ginn
mirsinnzougetässelt ginn
dirsiddzougetässelt ginn
sisinnzougetässelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougetässelt ginn
duwaarszougetässelt ginn
hien/si,hatt/etwarzougetässelt ginn
mirwarenzougetässelt ginn
dirwaartzougetässelt ginn
siwarenzougetässelt ginn
Futur I
echwäert zougetässelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougetässelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougetässelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougetässelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougetässelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
tässelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles