E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tässelen legen, verstauen, stapeln (D)déposer (F)
Stammformen tässelentässeltgetässelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtässelen
dutässels
hien/si,hatt/ettässelt
mirtässelen
dirtässelt
sitässelen
Passé composé
echhugetässelt
duhuesgetässelt
hien/si,hatt/ethuetgetässelt
mirhugetässelt
dirhuttgetässelt
sihugetässelt
Plus-que-parfait
echhatgetässelt
duhasgetässelt
hien/si,hatt/ethatgetässelt
mirhategetässelt
dirhatgetässelt
sihategetässelt
Futur I
echwäert tässelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getässelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftässelen
dugéifstässelen
hien/si,hatt/etgéiftässelen
mirgéifentässelen
dirgéifttässelen
sigéifentässelen
Conditionnel Passé composé
echhättgetässelt
duhässgetässelt
hien/si,hatt/ethättgetässelt
mirhättegetässelt
dirhättgetässelt
sihättegetässelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertässel!
Plurieltässelt!
getässelt
tässelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigetässelt
dugëssgetässelt
hie/si,hatt/etgëttgetässelt
mirgigetässelt
dirgittgetässelt
sigigetässelt
Passé composé
echsigetässelt ginn
dubassgetässelt ginn
hien/si,hatt/etassgetässelt ginn
mirsigetässelt ginn
dirsiddgetässelt ginn
sisigetässelt ginn
Plus-que-parfait
echwargetässelt ginn
duwaarsgetässelt ginn
hien/si,hatt/etwargetässelt ginn
mirwaregetässelt ginn
dirwaartgetässelt ginn
siwaregetässelt ginn
Futur I
echwäert getässelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert getässelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif getässelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif getässelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier getässelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zoutässelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles