E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tätowéieren tätowieren (D)tatouer (F)
Stammformen tätowéierentätowéierttätowéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtätowéieren
dutätowéiers
hien/si,hatt/ettätowéiert
mirtätowéieren
dirtätowéiert
sitätowéieren
Passé composé
echhunntätowéiert
duhuestätowéiert
hien/si,hatt/ethuettätowéiert
mirhunntätowéiert
dirhutttätowéiert
sihunntätowéiert
Plus-que-parfait
echhattätowéiert
duhastätowéiert
hien/si,hatt/ethattätowéiert
mirhatentätowéiert
dirhattätowéiert
sihatentätowéiert
Futur I
echwäert tätowéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tätowéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftätowéieren
dugéifstätowéieren
hien/si,hatt/etgéiftätowéieren
mirgéifentätowéieren
dirgéifttätowéieren
sigéifentätowéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttätowéiert
duhässtätowéiert
hien/si,hatt/ethätttätowéiert
mirhättentätowéiert
dirhätttätowéiert
sihättentätowéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertätowéier!
Plurieltätowéiert!
tätowéiert
tätowéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntätowéiert
dugësstätowéiert
hie/si,hatt/etgëtttätowéiert
mirginntätowéiert
dirgitttätowéiert
siginntätowéiert
Passé composé
echsinntätowéiert ginn
dubasstätowéiert ginn
hien/si,hatt/etasstätowéiert ginn
mirsinntätowéiert ginn
dirsiddtätowéiert ginn
sisinntätowéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartätowéiert ginn
duwaarstätowéiert ginn
hien/si,hatt/etwartätowéiert ginn
mirwarentätowéiert ginn
dirwaarttätowéiert ginn
siwarentätowéiert ginn
Futur I
echwäert tätowéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tätowéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tätowéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tätowéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tätowéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles