E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
taxéieren taxen (D)taxer (F)
Stammformen taxéierentaxéierttaxéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtaxéieren
dutaxéiers
hien/si,hatt/ettaxéiert
mirtaxéieren
dirtaxéiert
sitaxéieren
Passé composé
echhunntaxéiert
duhuestaxéiert
hien/si,hatt/ethuettaxéiert
mirhunntaxéiert
dirhutttaxéiert
sihunntaxéiert
Plus-que-parfait
echhattaxéiert
duhastaxéiert
hien/si,hatt/ethattaxéiert
mirhatentaxéiert
dirhattaxéiert
sihatentaxéiert
Futur I
echwäert taxéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert taxéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftaxéieren
dugéifstaxéieren
hien/si,hatt/etgéiftaxéieren
mirgéifentaxéieren
dirgéifttaxéieren
sigéifentaxéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttaxéiert
duhässtaxéiert
hien/si,hatt/ethätttaxéiert
mirhättentaxéiert
dirhätttaxéiert
sihättentaxéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertaxéier!
Plurieltaxéiert!
taxéiert
taxéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntaxéiert
dugësstaxéiert
hie/si,hatt/etgëtttaxéiert
mirginntaxéiert
dirgitttaxéiert
siginntaxéiert
Passé composé
echsinntaxéiert ginn
dubasstaxéiert ginn
hien/si,hatt/etasstaxéiert ginn
mirsinntaxéiert ginn
dirsiddtaxéiert ginn
sisinntaxéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartaxéiert ginn
duwaarstaxéiert ginn
hien/si,hatt/etwartaxéiert ginn
mirwarentaxéiert ginn
dirwaarttaxéiert ginn
siwarentaxéiert ginn
Futur I
echwäert taxéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert taxéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif taxéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif taxéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier taxéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles