E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
techniséieren technisieren (D)techniciser (F)
Stammformen techniséierentechniséierttechniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtechniséieren
dutechniséiers
hien/si,hatt/ettechniséiert
mirtechniséieren
dirtechniséiert
sitechniséieren
Passé composé
echhunntechniséiert
duhuestechniséiert
hien/si,hatt/ethuettechniséiert
mirhunntechniséiert
dirhutttechniséiert
sihunntechniséiert
Plus-que-parfait
echhattechniséiert
duhastechniséiert
hien/si,hatt/ethattechniséiert
mirhatentechniséiert
dirhattechniséiert
sihatentechniséiert
Futur I
echwäert techniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert techniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftechniséieren
dugéifstechniséieren
hien/si,hatt/etgéiftechniséieren
mirgéifentechniséieren
dirgéifttechniséieren
sigéifentechniséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttechniséiert
duhässtechniséiert
hien/si,hatt/ethätttechniséiert
mirhättentechniséiert
dirhätttechniséiert
sihättentechniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertechniséier!
Plurieltechniséiert!
techniséiert
techniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntechniséiert
dugësstechniséiert
hie/si,hatt/etgëtttechniséiert
mirginntechniséiert
dirgitttechniséiert
siginntechniséiert
Passé composé
echsinntechniséiert ginn
dubasstechniséiert ginn
hien/si,hatt/etasstechniséiert ginn
mirsinntechniséiert ginn
dirsiddtechniséiert ginn
sisinntechniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwartechniséiert ginn
duwaarstechniséiert ginn
hien/si,hatt/etwartechniséiert ginn
mirwarentechniséiert ginn
dirwaarttechniséiert ginn
siwarentechniséiert ginn
Futur I
echwäert techniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert techniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif techniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif techniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier techniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles