E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
technis-éier-en technisieren (D) – techniciser (F)
Stammformen technis-éier-entechnis-éier-ttechnis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtechnis-éier-en
dutechnis-éier-s
hien/si,hatt/ettechnis-éier-t
mirtechnis-éier-en
dirtechnis-éier-t
sitechnis-éier-en
Passé composé
echhunntechnis-éier-t
duhuestechnis-éier-t
hien/si,hatt/ethuettechnis-éier-t
mirhunntechnis-éier-t
dirhutttechnis-éier-t
sihunntechnis-éier-t
Plus-que-parfait
echhattechnis-éier-t
duhastechnis-éier-t
hien/si,hatt/ethattechnis-éier-t
mirhatentechnis-éier-t
dirhattechnis-éier-t
sihatentechnis-éier-t
Futur I
echwäert technis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert technis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftechnis-éier-en
dugéifstechnis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftechnis-éier-en
mirgéifentechnis-éier-en
dirgéifttechnis-éier-en
sigéifentechnis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttechnis-éier-t
duhässtechnis-éier-t
hien/si,hatt/ethätttechnis-éier-t
mirhättentechnis-éier-t
dirhätttechnis-éier-t
sihättentechnis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertechnis-éier!
Plurieltechnis-éier-t!
technis-éier-t
technis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntechnis-éier-t
dugësstechnis-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttechnis-éier-t
mirginntechnis-éier-t
dirgitttechnis-éier-t
siginntechnis-éier-t
Passé composé
echsinntechnis-éier-t ginn
dubasstechnis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstechnis-éier-t ginn
mirsinntechnis-éier-t ginn
dirsiddtechnis-éier-t ginn
sisinntechnis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartechnis-éier-t ginn
duwaarstechnis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartechnis-éier-t ginn
mirwarentechnis-éier-t ginn
dirwaarttechnis-éier-t ginn
siwarentechnis-éier-t ginn
Futur I
echwäert technis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert technis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif technis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif technis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier technis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles