E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
téck-en leicht schubsen, leicht schlagen (D)pousser (F)
Stammformen téck-entéck-tge-téck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéck-en
dutéck-s
hien/si,hatt/ettéck-t
mirtéck-en
dirtéck-t
sitéck-en
Passé composé
echhuge-téck-t
duhuesge-téck-t
hien/si,hatt/ethuetge-téck-t
mirhuge-téck-t
dirhuttge-téck-t
sihuge-téck-t
Plus-que-parfait
echhatge-téck-t
duhasge-téck-t
hien/si,hatt/ethatge-téck-t
mirhatege-téck-t
dirhatge-téck-t
sihatege-téck-t
Futur I
echwäert téck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-téck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftéck-en
dugéifstéck-en
hien/si,hatt/etgéiftéck-en
mirgéifentéck-en
dirgéifttéck-en
sigéifentéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-téck-t
duhässge-téck-t
hien/si,hatt/ethättge-téck-t
mirhättege-téck-t
dirhättge-téck-t
sihättege-téck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéck!
Plurieltéck-t!
ge-téck-t
téck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-téck-t
dugëssge-téck-t
hie/si,hatt/etgëttge-téck-t
mirgige-téck-t
dirgittge-téck-t
sigige-téck-t
Passé composé
echsige-téck-t ginn
dubassge-téck-t ginn
hien/si,hatt/etassge-téck-t ginn
mirsige-téck-t ginn
dirsiddge-téck-t ginn
sisige-téck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-téck-t ginn
duwaarsge-téck-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-téck-t ginn
mirwarege-téck-t ginn
dirwaartge-téck-t ginn
siwarege-téck-t ginn
Futur I
echwäert ge-téck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-téck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-téck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-téck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-téck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles