E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
téin-en tönen (D) – teinter (F)
Stammformen téin-entéin-tge-téin-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéin-en
dutéin-s
hien/si,hatt/ettéin-t
mirtéin-en
dirtéin-t
sitéin-en
Passé composé
echhuge-téin-t
duhuesge-téin-t
hien/si,hatt/ethuetge-téin-t
mirhuge-téin-t
dirhuttge-téin-t
sihuge-téin-t
Plus-que-parfait
echhatge-téin-t
duhasge-téin-t
hien/si,hatt/ethatge-téin-t
mirhatege-téin-t
dirhatge-téin-t
sihatege-téin-t
Futur I
echwäert téin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-téin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftéin-en
dugéifstéin-en
hien/si,hatt/etgéiftéin-en
mirgéifentéin-en
dirgéifttéin-en
sigéifentéin-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-téin-t
duhässge-téin-t
hien/si,hatt/ethättge-téin-t
mirhättege-téin-t
dirhättge-téin-t
sihättege-téin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéin!
Plurieltéin-t!
ge-téin-t
téin-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-téin-t
dugëssge-téin-t
hie/si,hatt/etgëttge-téin-t
mirgige-téin-t
dirgittge-téin-t
sigige-téin-t
Passé composé
echsige-téin-t ginn
dubassge-téin-t ginn
hien/si,hatt/etassge-téin-t ginn
mirsige-téin-t ginn
dirsiddge-téin-t ginn
sisige-téin-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-téin-t ginn
duwaarsge-téin-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-téin-t ginn
mirwarege-téin-t ginn
dirwaartge-téin-t ginn
siwarege-téin-t ginn
Futur I
echwäert ge-téin-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-téin-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-téin-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-téin-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-téin-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles