E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
austéitschen ausbeulen (D) – débosseler (F)
Stammformen austéitschentéitscht ausausgetéitscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéitschen aus
dutéitschs aus
hien/si,hatt/ettéitscht aus
mirtéitschen aus
dirtéitscht aus
sitéitschen aus
Passé composé
echhunnausgetéitscht
duhuesausgetéitscht
hien/si,hatt/ethuetausgetéitscht
mirhunnausgetéitscht
dirhuttausgetéitscht
sihunnausgetéitscht
Plus-que-parfait
echhatausgetéitscht
duhasausgetéitscht
hien/si,hatt/ethatausgetéitscht
mirhatenausgetéitscht
dirhatausgetéitscht
sihatenausgetéitscht
Futur I
echwäert austéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgetéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaustéitschen
dugéifsaustéitschen
hien/si,hatt/etgéifaustéitschen
mirgéifenaustéitschen
dirgéiftaustéitschen
sigéifenaustéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättausgetéitscht
duhässausgetéitscht
hien/si,hatt/ethättausgetéitscht
mirhättenausgetéitscht
dirhättausgetéitscht
sihättenausgetéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéitsch aus!
Plurieltéitscht aus!
ausgetéitscht
austéitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgetéitscht
dugëssausgetéitscht
hie/si,hatt/etgëttausgetéitscht
mirginnausgetéitscht
dirgittausgetéitscht
siginnausgetéitscht
Passé composé
echsinnausgetéitscht ginn
dubassausgetéitscht ginn
hien/si,hatt/etassausgetéitscht ginn
mirsinnausgetéitscht ginn
dirsiddausgetéitscht ginn
sisinnausgetéitscht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgetéitscht ginn
duwaarsausgetéitscht ginn
hien/si,hatt/etwarausgetéitscht ginn
mirwarenausgetéitscht ginn
dirwaartausgetéitscht ginn
siwarenausgetéitscht ginn
Futur I
echwäert ausgetéitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgetéitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgetéitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgetéitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgetéitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
téitschenzertéitschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles