E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zertéitschen verbeulen (D)bosseler (F)
Stammformen zertéitschenzertéitschtzertéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzertéitschen
duzertéitschs
hien/si,hatt/etzertéitscht
mirzertéitschen
dirzertéitscht
sizertéitschen
Passé composé
echhunnzertéitscht
duhueszertéitscht
hien/si,hatt/ethuetzertéitscht
mirhunnzertéitscht
dirhuttzertéitscht
sihunnzertéitscht
Plus-que-parfait
echhatzertéitscht
duhaszertéitscht
hien/si,hatt/ethatzertéitscht
mirhatenzertéitscht
dirhatzertéitscht
sihatenzertéitscht
Futur I
echwäert zertéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zertéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzertéitschen
dugéifszertéitschen
hien/si,hatt/etgéifzertéitschen
mirgéifenzertéitschen
dirgéiftzertéitschen
sigéifenzertéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättzertéitscht
duhässzertéitscht
hien/si,hatt/ethättzertéitscht
mirhättenzertéitscht
dirhättzertéitscht
sihättenzertéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzertéitsch!
Plurielzertéitscht!
zertéitscht
zertéitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzertéitscht
dugësszertéitscht
hie/si,hatt/etgëttzertéitscht
mirginnzertéitscht
dirgittzertéitscht
siginnzertéitscht
Passé composé
echsinnzertéitscht ginn
dubasszertéitscht ginn
hien/si,hatt/etasszertéitscht ginn
mirsinnzertéitscht ginn
dirsiddzertéitscht ginn
sisinnzertéitscht ginn
Plus-que-parfait
echwarzertéitscht ginn
duwaarszertéitscht ginn
hien/si,hatt/etwarzertéitscht ginn
mirwarenzertéitscht ginn
dirwaartzertéitscht ginn
siwarenzertéitscht ginn
Futur I
echwäert zertéitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zertéitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zertéitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zertéitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zertéitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austéitschentéitschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles