E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
detektéieren detektieren, orten (D)détecter (F)
Stammformen dedetektéierendedetektéiertdedetektéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedetektéieren
dudedetektéiers
hien/si,hatt/etdedetektéiert
mirdedetektéieren
dirdedetektéiert
sidedetektéieren
Passé composé
echhunndedetektéiert
duhuesdedetektéiert
hien/si,hatt/ethuetdedetektéiert
mirhunndedetektéiert
dirhuttdedetektéiert
sihunndedetektéiert
Plus-que-parfait
echhatdedetektéiert
duhasdedetektéiert
hien/si,hatt/ethatdedetektéiert
mirhatendedetektéiert
dirhatdedetektéiert
sihatendedetektéiert
Futur I
echwäert detektéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedetektéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdetektéieren
dugéifsdetektéieren
hien/si,hatt/etgéifdetektéieren
mirgéifendetektéieren
dirgéiftdetektéieren
sigéifendetektéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedetektéiert
duhässdedetektéiert
hien/si,hatt/ethättdedetektéiert
mirhättendedetektéiert
dirhättdedetektéiert
sihättendedetektéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedetektéier!
Plurieldedetektéiert!
dedetektéiert
detektéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedetektéiert
dugëssdedetektéiert
hie/si,hatt/etgëttdedetektéiert
mirginndedetektéiert
dirgittdedetektéiert
siginndedetektéiert
Passé composé
echsinndedetektéiert ginn
dubassdedetektéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedetektéiert ginn
mirsinndedetektéiert ginn
dirsidddedetektéiert ginn
sisinndedetektéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedetektéiert ginn
duwaarsdedetektéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedetektéiert ginn
mirwarendedetektéiert ginn
dirwaartdedetektéiert ginn
siwarendedetektéiert ginn
Futur I
echwäert dedetektéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedetektéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedetektéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedetektéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedetektéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles