E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
telefon-éier-en telefonieren (D) – téléphoner (F)
Stammformen telefon-éier-entelefon-éier-ttelefon-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtelefon-éier-en
dutelefon-éier-s
hien/si,hatt/ettelefon-éier-t
mirtelefon-éier-en
dirtelefon-éier-t
sitelefon-éier-en
Passé composé
echhunntelefon-éier-t
duhuestelefon-éier-t
hien/si,hatt/ethuettelefon-éier-t
mirhunntelefon-éier-t
dirhutttelefon-éier-t
sihunntelefon-éier-t
Plus-que-parfait
echhattelefon-éier-t
duhastelefon-éier-t
hien/si,hatt/ethattelefon-éier-t
mirhatentelefon-éier-t
dirhattelefon-éier-t
sihatentelefon-éier-t
Futur I
echwäert telefon-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert telefon-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftelefon-éier-en
dugéifstelefon-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftelefon-éier-en
mirgéifentelefon-éier-en
dirgéifttelefon-éier-en
sigéifentelefon-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttelefon-éier-t
duhässtelefon-éier-t
hien/si,hatt/ethätttelefon-éier-t
mirhättentelefon-éier-t
dirhätttelefon-éier-t
sihättentelefon-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertelefon-éier!
Plurieltelefon-éier-t!
telefon-éier-t
telefon-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntelefon-éier-t
dugësstelefon-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttelefon-éier-t
mirginntelefon-éier-t
dirgitttelefon-éier-t
siginntelefon-éier-t
Passé composé
echsinntelefon-éier-t ginn
dubasstelefon-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstelefon-éier-t ginn
mirsinntelefon-éier-t ginn
dirsiddtelefon-éier-t ginn
sisinntelefon-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartelefon-éier-t ginn
duwaarstelefon-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartelefon-éier-t ginn
mirwarentelefon-éier-t ginn
dirwaarttelefon-éier-t ginn
siwarentelefon-éier-t ginn
Futur I
echwäert telefon-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert telefon-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif telefon-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif telefon-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier telefon-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles