E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
comportéieren beinhalten (D)comporter (F)to include/ imply (E)
Stammformen comportéierencomportéiertcomportéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcomportéieren
ducomportéiers
hien/si,hatt/etcomportéiert
mircomportéieren
dircomportéiert
sicomportéieren
Passé composé
echhucomportéiert
duhuescomportéiert
hien/si,hatt/ethuetcomportéiert
mirhucomportéiert
dirhuttcomportéiert
sihucomportéiert
Plus-que-parfait
echhatcomportéiert
duhascomportéiert
hien/si,hatt/ethatcomportéiert
mirhatecomportéiert
dirhatcomportéiert
sihatecomportéiert
Futur I
echwäert comportéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comportéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcomportéieren
dugéifscomportéieren
hien/si,hatt/etgéifcomportéieren
mirgéifecomportéieren
dirgéiftcomportéieren
sigéifecomportéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcomportéiert
duhässcomportéiert
hien/si,hatt/ethättcomportéiert
mirhättecomportéiert
dirhättcomportéiert
sihättecomportéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercomportéier!
Plurielcomportéiert!
comportéiert
comportéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicomportéiert
dugësscomportéiert
hie/si,hatt/etgëttcomportéiert
mirgicomportéiert
dirgittcomportéiert
sigicomportéiert
Passé composé
echsicomportéiert ginn
dubasscomportéiert ginn
hien/si,hatt/etasscomportéiert ginn
mirsicomportéiert ginn
dirsiddcomportéiert ginn
sisicomportéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcomportéiert ginn
duwaarscomportéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcomportéiert ginn
mirwarecomportéiert ginn
dirwaartcomportéiert ginn
siwarecomportéiert ginn
Futur I
echwäert comportéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comportéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif comportéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif comportéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier comportéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles