E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
telegraféieren telegrafieren (D)télégraphier (F)
Stammformen telegraféierentelegraféierttelegraféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtelegraféieren
dutelegraféiers
hien/si,hatt/ettelegraféiert
mirtelegraféieren
dirtelegraféiert
sitelegraféieren
Passé composé
echhunntelegraféiert
duhuestelegraféiert
hien/si,hatt/ethuettelegraféiert
mirhunntelegraféiert
dirhutttelegraféiert
sihunntelegraféiert
Plus-que-parfait
echhattelegraféiert
duhastelegraféiert
hien/si,hatt/ethattelegraféiert
mirhatentelegraféiert
dirhattelegraféiert
sihatentelegraféiert
Futur I
echwäert telegraféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert telegraféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftelegraféieren
dugéifstelegraféieren
hien/si,hatt/etgéiftelegraféieren
mirgéifentelegraféieren
dirgéifttelegraféieren
sigéifentelegraféieren
Conditionnel Passé composé
echhätttelegraféiert
duhässtelegraféiert
hien/si,hatt/ethätttelegraféiert
mirhättentelegraféiert
dirhätttelegraféiert
sihättentelegraféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertelegraféier!
Plurieltelegraféiert!
telegraféiert
telegraféieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntelegraféiert
dugësstelegraféiert
hie/si,hatt/etgëtttelegraféiert
mirginntelegraféiert
dirgitttelegraféiert
siginntelegraféiert
Passé composé
echsinntelegraféiert ginn
dubasstelegraféiert ginn
hien/si,hatt/etasstelegraféiert ginn
mirsinntelegraféiert ginn
dirsiddtelegraféiert ginn
sisinntelegraféiert ginn
Plus-que-parfait
echwartelegraféiert ginn
duwaarstelegraféiert ginn
hien/si,hatt/etwartelegraféiert ginn
mirwarentelegraféiert ginn
dirwaarttelegraféiert ginn
siwarentelegraféiert ginn
Futur I
echwäert telegraféiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert telegraféiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif telegraféiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif telegraféiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier telegraféiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles