E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
temperéieren temperieren (D)tempérer (F)
Stammformen temperéierentemperéierttemperéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtemperéieren
dutemperéiers
hien/si,hatt/ettemperéiert
mirtemperéieren
dirtemperéiert
sitemperéieren
Passé composé
echhunntemperéiert
duhuestemperéiert
hien/si,hatt/ethuettemperéiert
mirhunntemperéiert
dirhutttemperéiert
sihunntemperéiert
Plus-que-parfait
echhattemperéiert
duhastemperéiert
hien/si,hatt/ethattemperéiert
mirhatentemperéiert
dirhattemperéiert
sihatentemperéiert
Futur I
echwäert temperéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert temperéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftemperéieren
dugéifstemperéieren
hien/si,hatt/etgéiftemperéieren
mirgéifentemperéieren
dirgéifttemperéieren
sigéifentemperéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttemperéiert
duhässtemperéiert
hien/si,hatt/ethätttemperéiert
mirhättentemperéiert
dirhätttemperéiert
sihättentemperéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertemperéier!
Plurieltemperéiert!
temperéiert
temperéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntemperéiert
dugësstemperéiert
hie/si,hatt/etgëtttemperéiert
mirginntemperéiert
dirgitttemperéiert
siginntemperéiert
Passé composé
echsinntemperéiert ginn
dubasstemperéiert ginn
hien/si,hatt/etasstemperéiert ginn
mirsinntemperéiert ginn
dirsiddtemperéiert ginn
sisinntemperéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartemperéiert ginn
duwaarstemperéiert ginn
hien/si,hatt/etwartemperéiert ginn
mirwarentemperéiert ginn
dirwaarttemperéiert ginn
siwarentemperéiert ginn
Futur I
echwäert temperéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert temperéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif temperéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif temperéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier temperéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles