E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tentéieren in Versuchung gelangen (D) – tenter (F)
Stammformen tentéierententéierttentéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtentéieren
dutentéiers
hien/si,hatt/ettentéiert
mirtentéieren
dirtentéiert
sitentéieren
Passé composé
echhunntentéiert
duhuestentéiert
hien/si,hatt/ethuettentéiert
mirhunntentéiert
dirhutttentéiert
sihunntentéiert
Plus-que-parfait
echhattentéiert
duhastentéiert
hien/si,hatt/ethattentéiert
mirhatententéiert
dirhattentéiert
sihatententéiert
Futur I
echwäert tentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftentéieren
dugéifstentéieren
hien/si,hatt/etgéiftentéieren
mirgéifententéieren
dirgéifttentéieren
sigéifententéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttentéiert
duhässtentéiert
hien/si,hatt/ethätttentéiert
mirhättententéiert
dirhätttentéiert
sihättententéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertentéier!
Plurieltentéiert!
tentéiert
tentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntentéiert
dugësstentéiert
hie/si,hatt/etgëtttentéiert
mirginntentéiert
dirgitttentéiert
siginntentéiert
Passé composé
echsinntentéiert ginn
dubasstentéiert ginn
hien/si,hatt/etasstentéiert ginn
mirsinntentéiert ginn
dirsiddtentéiert ginn
sisinntentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartentéiert ginn
duwaarstentéiert ginn
hien/si,hatt/etwartentéiert ginn
mirwarententéiert ginn
dirwaarttentéiert ginn
siwarententéiert ginn
Futur I
echwäert tentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles