E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
terrasséieren terrassieren (D)terrasser (F)
Stammformen terrasséierenterrasséiertterrasséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echterrasséieren
duterrasséiers
hien/si,hatt/etterrasséiert
mirterrasséieren
dirterrasséiert
siterrasséieren
Passé composé
echhunnterrasséiert
duhuesterrasséiert
hien/si,hatt/ethuetterrasséiert
mirhunnterrasséiert
dirhuttterrasséiert
sihunnterrasséiert
Plus-que-parfait
echhatterrasséiert
duhasterrasséiert
hien/si,hatt/ethatterrasséiert
mirhatenterrasséiert
dirhatterrasséiert
sihatenterrasséiert
Futur I
echwäert terrasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terrasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifterrasséieren
dugéifsterrasséieren
hien/si,hatt/etgéifterrasséieren
mirgéifenterrasséieren
dirgéiftterrasséieren
sigéifenterrasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättterrasséiert
duhässterrasséiert
hien/si,hatt/ethättterrasséiert
mirhättenterrasséiert
dirhättterrasséiert
sihättenterrasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierterrasséier!
Plurielterrasséiert!
terrasséiert
terrasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnterrasséiert
dugëssterrasséiert
hie/si,hatt/etgëttterrasséiert
mirginnterrasséiert
dirgittterrasséiert
siginnterrasséiert
Passé composé
echsinnterrasséiert ginn
dubassterrasséiert ginn
hien/si,hatt/etassterrasséiert ginn
mirsinnterrasséiert ginn
dirsiddterrasséiert ginn
sisinnterrasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarterrasséiert ginn
duwaarsterrasséiert ginn
hien/si,hatt/etwarterrasséiert ginn
mirwarenterrasséiert ginn
dirwaartterrasséiert ginn
siwarenterrasséiert ginn
Futur I
echwäert terrasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terrasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif terrasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif terrasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier terrasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles