E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
terrass-éier-en terrassieren (D)terrasser (F)
Stammformen terrass-éier-enterrass-éier-tterrass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echterrass-éier-en
duterrass-éier-s
hien/si,hatt/etterrass-éier-t
mirterrass-éier-en
dirterrass-éier-t
siterrass-éier-en
Passé composé
echhunnterrass-éier-t
duhuesterrass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetterrass-éier-t
mirhunnterrass-éier-t
dirhuttterrass-éier-t
sihunnterrass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatterrass-éier-t
duhasterrass-éier-t
hien/si,hatt/ethatterrass-éier-t
mirhatenterrass-éier-t
dirhatterrass-éier-t
sihatenterrass-éier-t
Futur I
echwäert terrass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terrass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifterrass-éier-en
dugéifsterrass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifterrass-éier-en
mirgéifenterrass-éier-en
dirgéiftterrass-éier-en
sigéifenterrass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättterrass-éier-t
duhässterrass-éier-t
hien/si,hatt/ethättterrass-éier-t
mirhättenterrass-éier-t
dirhättterrass-éier-t
sihättenterrass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierterrass-éier!
Plurielterrass-éier-t!
terrass-éier-t
terrass-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnterrass-éier-t
dugëssterrass-éier-t
hie/si,hatt/etgëttterrass-éier-t
mirginnterrass-éier-t
dirgittterrass-éier-t
siginnterrass-éier-t
Passé composé
echsinnterrass-éier-t ginn
dubassterrass-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassterrass-éier-t ginn
mirsinnterrass-éier-t ginn
dirsiddterrass-éier-t ginn
sisinnterrass-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarterrass-éier-t ginn
duwaarsterrass-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarterrass-éier-t ginn
mirwarenterrass-éier-t ginn
dirwaartterrass-éier-t ginn
siwarenterrass-éier-t ginn
Futur I
echwäert terrass-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terrass-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif terrass-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif terrass-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier terrass-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles