E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
terroriséieren terrorisieren (D)terroriser (F)
Stammformen terroriséierenterroriséiertterroriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echterroriséieren
duterroriséiers
hien/si,hatt/etterroriséiert
mirterroriséieren
dirterroriséiert
siterroriséieren
Passé composé
echhunnterroriséiert
duhuesterroriséiert
hien/si,hatt/ethuetterroriséiert
mirhunnterroriséiert
dirhuttterroriséiert
sihunnterroriséiert
Plus-que-parfait
echhatterroriséiert
duhasterroriséiert
hien/si,hatt/ethatterroriséiert
mirhatenterroriséiert
dirhatterroriséiert
sihatenterroriséiert
Futur I
echwäert terroriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terroriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifterroriséieren
dugéifsterroriséieren
hien/si,hatt/etgéifterroriséieren
mirgéifenterroriséieren
dirgéiftterroriséieren
sigéifenterroriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättterroriséiert
duhässterroriséiert
hien/si,hatt/ethättterroriséiert
mirhättenterroriséiert
dirhättterroriséiert
sihättenterroriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierterroriséier!
Plurielterroriséiert!
terroriséiert
terroriséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnterroriséiert
dugëssterroriséiert
hie/si,hatt/etgëttterroriséiert
mirginnterroriséiert
dirgittterroriséiert
siginnterroriséiert
Passé composé
echsinnterroriséiert ginn
dubassterroriséiert ginn
hien/si,hatt/etassterroriséiert ginn
mirsinnterroriséiert ginn
dirsiddterroriséiert ginn
sisinnterroriséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarterroriséiert ginn
duwaarsterroriséiert ginn
hien/si,hatt/etwarterroriséiert ginn
mirwarenterroriséiert ginn
dirwaartterroriséiert ginn
siwarenterroriséiert ginn
Futur I
echwäert terroriséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terroriséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif terroriséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif terroriséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier terroriséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles