E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
comptabiliséieren etw. verbuchen (D)comptabiliser (F)to enter sth. (E)
Stammformen comptabiliséierencomptabiliséiertcomptabiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcomptabiliséieren
ducomptabiliséiers
hien/si,hatt/etcomptabiliséiert
mircomptabiliséieren
dircomptabiliséiert
sicomptabiliséieren
Passé composé
echhucomptabiliséiert
duhuescomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetcomptabiliséiert
mirhucomptabiliséiert
dirhuttcomptabiliséiert
sihucomptabiliséiert
Plus-que-parfait
echhatcomptabiliséiert
duhascomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethatcomptabiliséiert
mirhatecomptabiliséiert
dirhatcomptabiliséiert
sihatecomptabiliséiert
Futur I
echwäert comptabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comptabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcomptabiliséieren
dugéifscomptabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifcomptabiliséieren
mirgéifecomptabiliséieren
dirgéiftcomptabiliséieren
sigéifecomptabiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättcomptabiliséiert
duhässcomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethättcomptabiliséiert
mirhättecomptabiliséiert
dirhättcomptabiliséiert
sihättecomptabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercomptabiliséier!
Plurielcomptabiliséiert!
comptabiliséiert
comptabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicomptabiliséiert
dugësscomptabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttcomptabiliséiert
mirgicomptabiliséiert
dirgittcomptabiliséiert
sigicomptabiliséiert
Passé composé
echsicomptabiliséiert ginn
dubasscomptabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etasscomptabiliséiert ginn
mirsicomptabiliséiert ginn
dirsiddcomptabiliséiert ginn
sisicomptabiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcomptabiliséiert ginn
duwaarscomptabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarcomptabiliséiert ginn
mirwarecomptabiliséiert ginn
dirwaartcomptabiliséiert ginn
siwarecomptabiliséiert ginn
Futur I
echwäert comptabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comptabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif comptabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif comptabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier comptabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles