E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
comptabilis-éier-en etw. verbuchen (D)comptabiliser (F)to enter sth. (E)
Stammformen comptabilis-éier-encomptabilis-éier-tcomptabilis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcomptabilis-éier-en
ducomptabilis-éier-s
hien/si,hatt/etcomptabilis-éier-t
mircomptabilis-éier-en
dircomptabilis-éier-t
sicomptabilis-éier-en
Passé composé
echhucomptabilis-éier-t
duhuescomptabilis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcomptabilis-éier-t
mirhucomptabilis-éier-t
dirhuttcomptabilis-éier-t
sihucomptabilis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcomptabilis-éier-t
duhascomptabilis-éier-t
hien/si,hatt/ethatcomptabilis-éier-t
mirhatecomptabilis-éier-t
dirhatcomptabilis-éier-t
sihatecomptabilis-éier-t
Futur I
echwäert comptabilis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comptabilis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcomptabilis-éier-en
dugéifscomptabilis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcomptabilis-éier-en
mirgéifecomptabilis-éier-en
dirgéiftcomptabilis-éier-en
sigéifecomptabilis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcomptabilis-éier-t
duhässcomptabilis-éier-t
hien/si,hatt/ethättcomptabilis-éier-t
mirhättecomptabilis-éier-t
dirhättcomptabilis-éier-t
sihättecomptabilis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercomptabilis-éier!
Plurielcomptabilis-éier-t!
comptabilis-éier-t
comptabilis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicomptabilis-éier-t
dugësscomptabilis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttcomptabilis-éier-t
mirgicomptabilis-éier-t
dirgittcomptabilis-éier-t
sigicomptabilis-éier-t
Passé composé
echsicomptabilis-éier-t ginn
dubasscomptabilis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasscomptabilis-éier-t ginn
mirsicomptabilis-éier-t ginn
dirsiddcomptabilis-éier-t ginn
sisicomptabilis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarcomptabilis-éier-t ginn
duwaarscomptabilis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarcomptabilis-éier-t ginn
mirwarecomptabilis-éier-t ginn
dirwaartcomptabilis-éier-t ginn
siwarecomptabilis-éier-t ginn
Futur I
echwäert comptabilis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comptabilis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif comptabilis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif comptabilis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier comptabilis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles