E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
thematiséieren thematisieren (D) – thématiser (F)
Stammformen thematiséierenthematiséiertthematiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echthematiséieren
duthematiséiers
hien/si,hatt/etthematiséiert
mirthematiséieren
dirthematiséiert
sithematiséieren
Passé composé
echhunnthematiséiert
duhuesthematiséiert
hien/si,hatt/ethuetthematiséiert
mirhunnthematiséiert
dirhuttthematiséiert
sihunnthematiséiert
Plus-que-parfait
echhatthematiséiert
duhasthematiséiert
hien/si,hatt/ethatthematiséiert
mirhatenthematiséiert
dirhatthematiséiert
sihatenthematiséiert
Futur I
echwäert thematiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert thematiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifthematiséieren
dugéifsthematiséieren
hien/si,hatt/etgéifthematiséieren
mirgéifenthematiséieren
dirgéiftthematiséieren
sigéifenthematiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättthematiséiert
duhässthematiséiert
hien/si,hatt/ethättthematiséiert
mirhättenthematiséiert
dirhättthematiséiert
sihättenthematiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierthematiséier!
Plurielthematiséiert!
thematiséiert
thematiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnthematiséiert
dugëssthematiséiert
hie/si,hatt/etgëttthematiséiert
mirginnthematiséiert
dirgittthematiséiert
siginnthematiséiert
Passé composé
echsinnthematiséiert ginn
dubassthematiséiert ginn
hien/si,hatt/etassthematiséiert ginn
mirsinnthematiséiert ginn
dirsiddthematiséiert ginn
sisinnthematiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarthematiséiert ginn
duwaarsthematiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarthematiséiert ginn
mirwarenthematiséiert ginn
dirwaartthematiséiert ginn
siwarenthematiséiert ginn
Futur I
echwäert thematiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert thematiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif thematiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif thematiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier thematiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles