E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
theoretiséieren theoretisieren (D)théorétiser (F)
Stammformen theoretiséierentheoretiséierttheoretiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtheoretiséieren
dutheoretiséiers
hien/si,hatt/ettheoretiséiert
mirtheoretiséieren
dirtheoretiséiert
sitheoretiséieren
Passé composé
echhunntheoretiséiert
duhuestheoretiséiert
hien/si,hatt/ethuettheoretiséiert
mirhunntheoretiséiert
dirhutttheoretiséiert
sihunntheoretiséiert
Plus-que-parfait
echhattheoretiséiert
duhastheoretiséiert
hien/si,hatt/ethattheoretiséiert
mirhatentheoretiséiert
dirhattheoretiséiert
sihatentheoretiséiert
Futur I
echwäert theoretiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert theoretiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftheoretiséieren
dugéifstheoretiséieren
hien/si,hatt/etgéiftheoretiséieren
mirgéifentheoretiséieren
dirgéifttheoretiséieren
sigéifentheoretiséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttheoretiséiert
duhässtheoretiséiert
hien/si,hatt/ethätttheoretiséiert
mirhättentheoretiséiert
dirhätttheoretiséiert
sihättentheoretiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertheoretiséier!
Plurieltheoretiséiert!
theoretiséiert
theoretiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntheoretiséiert
dugësstheoretiséiert
hie/si,hatt/etgëtttheoretiséiert
mirginntheoretiséiert
dirgitttheoretiséiert
siginntheoretiséiert
Passé composé
echsinntheoretiséiert ginn
dubasstheoretiséiert ginn
hien/si,hatt/etasstheoretiséiert ginn
mirsinntheoretiséiert ginn
dirsiddtheoretiséiert ginn
sisinntheoretiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwartheoretiséiert ginn
duwaarstheoretiséiert ginn
hien/si,hatt/etwartheoretiséiert ginn
mirwarentheoretiséiert ginn
dirwaarttheoretiséiert ginn
siwarentheoretiséiert ginn
Futur I
echwäert theoretiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert theoretiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif theoretiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif theoretiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier theoretiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles