E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
optierm-en auftrmen (D) – dresser, empiler (F)
Stammformen optierm-entierm-t opopge-tierm-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echtierm-en op
dutierm-s op
hien/si,hatt/ettierm-t op
mirtierm-en op
dirtierm-t op
sitierm-en op
Pass compos
echhunnopge-tierm-t
duhuesopge-tierm-t
hien/si,hatt/ethuetopge-tierm-t
mirhunnopge-tierm-t
dirhuttopge-tierm-t
sihunnopge-tierm-t
Plus-que-parfait
echhatopge-tierm-t
duhasopge-tierm-t
hien/si,hatt/ethatopge-tierm-t
mirhatenopge-tierm-t
dirhatopge-tierm-t
sihatenopge-tierm-t
Modale Futur I
echwäert optierm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-tierm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoptierm-en
dugéifsoptierm-en
hien/si,hatt/etgéifoptierm-en
mirgéifenoptierm-en
dirgéiftoptierm-en
sigéifenoptierm-en
Conditionnel pass compos
echhttopge-tierm-t
duhssopge-tierm-t
hien/si,hatt/ethttopge-tierm-t
mirhttenopge-tierm-t
dirhttopge-tierm-t
sihttenopge-tierm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertierm op!
Plurieltierm-t op!
opge-tierm-t
optierm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopge-tierm-t
dugëssopge-tierm-t
hie/si,hatt/etgëttopge-tierm-t
mirginnopge-tierm-t
dirgittopge-tierm-t
siginnopge-tierm-t
Pass compos
echsinnopge-tierm-t ginn
dubassopge-tierm-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-tierm-t ginn
mirsinnopge-tierm-t ginn
dirsiddopge-tierm-t ginn
sisinnopge-tierm-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-tierm-t ginn
duwaarsopge-tierm-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-tierm-t ginn
mirwarenopge-tierm-t ginn
dirwaartopge-tierm-t ginn
siwarenopge-tierm-t ginn
Modale Futur I
echwäert opge-tierm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-tierm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opge-tierm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opge-tierm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opge-tierm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
tierm-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles