E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tiermen trmen (D) – empiler (F)
Stammformen tiermentiermtgetiermt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtiermen
dutierms
hien/si,hatt/ettiermt
mirtiermen
dirtiermt
sitiermen
Pass compos
echhugetiermt
duhuesgetiermt
hien/si,hatt/ethuetgetiermt
mirhugetiermt
dirhuttgetiermt
sihugetiermt
Plus-que-parfait
echhatgetiermt
duhasgetiermt
hien/si,hatt/ethatgetiermt
mirhategetiermt
dirhatgetiermt
sihategetiermt
Futur I
echwäert tiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftiermen
dugéifstiermen
hien/si,hatt/etgéiftiermen
mirgéifentiermen
dirgéifttiermen
sigéifentiermen
Conditionnel Pass compos
echhttgetiermt
duhssgetiermt
hien/si,hatt/ethttgetiermt
mirhättegetiermt
dirhttgetiermt
sihättegetiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertierm!
Plurieltiermt!
getiermt
tiermen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigetiermt
dugëssgetiermt
hie/si,hatt/etgëttgetiermt
mirgigetiermt
dirgittgetiermt
sigigetiermt
Pass compos
echsigetiermt ginn
dubassgetiermt ginn
hien/si,hatt/etassgetiermt ginn
mirsigetiermt ginn
dirsiddgetiermt ginn
sisigetiermt ginn
Plus-que-parfait
echwargetiermt ginn
duwaarsgetiermt ginn
hien/si,hatt/etwargetiermt ginn
mirwaregetiermt ginn
dirwaartgetiermt ginn
siwaregetiermt ginn
Futur I
echwäert getiermt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert getiermt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif getiermt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif getiermt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier getiermt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
optiermen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles