E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tierm-en trmen (D)empiler (F)
Stammformen tierm-entierm-tge-tierm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtierm-en
dutierm-s
hien/si,hatt/ettierm-t
mirtierm-en
dirtierm-t
sitierm-en
Pass compos
echhuge-tierm-t
duhuesge-tierm-t
hien/si,hatt/ethuetge-tierm-t
mirhuge-tierm-t
dirhuttge-tierm-t
sihuge-tierm-t
Plus-que-parfait
echhatge-tierm-t
duhasge-tierm-t
hien/si,hatt/ethatge-tierm-t
mirhatege-tierm-t
dirhatge-tierm-t
sihatege-tierm-t
Futur I
echwäert tierm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tierm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftierm-en
dugéifstierm-en
hien/si,hatt/etgéiftierm-en
mirgéifentierm-en
dirgéifttierm-en
sigéifentierm-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-tierm-t
duhssge-tierm-t
hien/si,hatt/ethttge-tierm-t
mirhättege-tierm-t
dirhttge-tierm-t
sihättege-tierm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertierm!
Plurieltierm-t!
ge-tierm-t
tierm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-tierm-t
dugëssge-tierm-t
hie/si,hatt/etgëttge-tierm-t
mirgige-tierm-t
dirgittge-tierm-t
sigige-tierm-t
Pass compos
echsige-tierm-t ginn
dubassge-tierm-t ginn
hien/si,hatt/etassge-tierm-t ginn
mirsige-tierm-t ginn
dirsiddge-tierm-t ginn
sisige-tierm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-tierm-t ginn
duwaarsge-tierm-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-tierm-t ginn
mirwarege-tierm-t ginn
dirwaartge-tierm-t ginn
siwarege-tierm-t ginn
Futur I
echwäert ge-tierm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-tierm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-tierm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-tierm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-tierm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
optierm-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles