E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
timbréieren abstempeln (D)timbrer (F)
Stammformen timbréierentimbréierttimbréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtimbréieren
dutimbréiers
hien/si,hatt/ettimbréiert
mirtimbréieren
dirtimbréiert
sitimbréieren
Passé composé
echhunntimbréiert
duhuestimbréiert
hien/si,hatt/ethuettimbréiert
mirhunntimbréiert
dirhutttimbréiert
sihunntimbréiert
Plus-que-parfait
echhattimbréiert
duhastimbréiert
hien/si,hatt/ethattimbréiert
mirhatentimbréiert
dirhattimbréiert
sihatentimbréiert
Futur I
echwäert timbréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert timbréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftimbréieren
dugéifstimbréieren
hien/si,hatt/etgéiftimbréieren
mirgéifentimbréieren
dirgéifttimbréieren
sigéifentimbréieren
Conditionnel Passé composé
echhätttimbréiert
duhässtimbréiert
hien/si,hatt/ethätttimbréiert
mirhättentimbréiert
dirhätttimbréiert
sihättentimbréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertimbréier!
Plurieltimbréiert!
timbréiert
timbréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntimbréiert
dugësstimbréiert
hie/si,hatt/etgëtttimbréiert
mirginntimbréiert
dirgitttimbréiert
siginntimbréiert
Passé composé
echsinntimbréiert ginn
dubasstimbréiert ginn
hien/si,hatt/etasstimbréiert ginn
mirsinntimbréiert ginn
dirsiddtimbréiert ginn
sisinntimbréiert ginn
Plus-que-parfait
echwartimbréiert ginn
duwaarstimbréiert ginn
hien/si,hatt/etwartimbréiert ginn
mirwarentimbréiert ginn
dirwaarttimbréiert ginn
siwarentimbréiert ginn
Futur I
echwäert timbréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert timbréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif timbréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif timbréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier timbréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles