E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
concasséieren zermalmen (D)concasser (F)to crunch/ crush (E)
Stammformen concasséierenconcasséiertconcasséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconcasséieren
duconcasséiers
hien/si,hatt/etconcasséiert
mirconcasséieren
dirconcasséiert
siconcasséieren
Passé composé
echhuconcasséiert
duhuesconcasséiert
hien/si,hatt/ethuetconcasséiert
mirhuconcasséiert
dirhuttconcasséiert
sihuconcasséiert
Plus-que-parfait
echhatconcasséiert
duhasconcasséiert
hien/si,hatt/ethatconcasséiert
mirhateconcasséiert
dirhatconcasséiert
sihateconcasséiert
Futur I
echwäert concasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconcasséieren
dugéifsconcasséieren
hien/si,hatt/etgéifconcasséieren
mirgéifeconcasséieren
dirgéiftconcasséieren
sigéifeconcasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättconcasséiert
duhässconcasséiert
hien/si,hatt/ethättconcasséiert
mirhätteconcasséiert
dirhättconcasséiert
sihätteconcasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconcasséier!
Plurielconcasséiert!
concasséiert
concasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconcasséiert
dugëssconcasséiert
hie/si,hatt/etgëttconcasséiert
mirgiconcasséiert
dirgittconcasséiert
sigiconcasséiert
Passé composé
echsiconcasséiert ginn
dubassconcasséiert ginn
hien/si,hatt/etassconcasséiert ginn
mirsiconcasséiert ginn
dirsiddconcasséiert ginn
sisiconcasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconcasséiert ginn
duwaarsconcasséiert ginn
hien/si,hatt/etwarconcasséiert ginn
mirwareconcasséiert ginn
dirwaartconcasséiert ginn
siwareconcasséiert ginn
Futur I
echwäert concasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif concasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif concasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier concasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles