E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoutippen zukippen (D)
Stammformen zoutippentippt zouzougetippt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtippen zou
dutipps zou
hien/si,hatt/ettippt zou
mirtippen zou
dirtippt zou
sitippen zou
Pass compos
echhunnzougetippt
duhueszougetippt
hien/si,hatt/ethuetzougetippt
mirhunnzougetippt
dirhuttzougetippt
sihunnzougetippt
Plus-que-parfait
echhatzougetippt
duhaszougetippt
hien/si,hatt/ethatzougetippt
mirhatenzougetippt
dirhatzougetippt
sihatenzougetippt
Futur I
echwäert zoutippen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougetippt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoutippen
dugéifszoutippen
hien/si,hatt/etgéifzoutippen
mirgéifenzoutippen
dirgéiftzoutippen
sigéifenzoutippen
Conditionnel Pass compos
echhttzougetippt
duhsszougetippt
hien/si,hatt/ethttzougetippt
mirhttenzougetippt
dirhttzougetippt
sihttenzougetippt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertipp zou!
Plurieltippt zou!
zougetippt
zoutippen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougetippt
dugësszougetippt
hie/si,hatt/etgëttzougetippt
mirginnzougetippt
dirgittzougetippt
siginnzougetippt
Pass compos
echsinnzougetippt ginn
dubasszougetippt ginn
hien/si,hatt/etasszougetippt ginn
mirsinnzougetippt ginn
dirsiddzougetippt ginn
sisinnzougetippt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougetippt ginn
duwaarszougetippt ginn
hien/si,hatt/etwarzougetippt ginn
mirwarenzougetippt ginn
dirwaartzougetippt ginn
siwarenzougetippt ginn
Futur I
echwäert zougetippt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougetippt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougetippt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougetippt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougetippt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antippenaustippenmtippenoftippentippen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles