E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
concernéieren betreffen (D)concerner (F)to affect (E)
Stammformen concernéierenconcernéiertconcernéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconcernéieren
duconcernéiers
hien/si,hatt/etconcernéiert
mirconcernéieren
dirconcernéiert
siconcernéieren
Passé composé
echhuconcernéiert
duhuesconcernéiert
hien/si,hatt/ethuetconcernéiert
mirhuconcernéiert
dirhuttconcernéiert
sihuconcernéiert
Plus-que-parfait
echhatconcernéiert
duhasconcernéiert
hien/si,hatt/ethatconcernéiert
mirhateconcernéiert
dirhatconcernéiert
sihateconcernéiert
Futur I
echwäert concernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconcernéieren
dugéifsconcernéieren
hien/si,hatt/etgéifconcernéieren
mirgéifeconcernéieren
dirgéiftconcernéieren
sigéifeconcernéieren
Conditionnel Passé composé
echhättconcernéiert
duhässconcernéiert
hien/si,hatt/ethättconcernéiert
mirhätteconcernéiert
dirhättconcernéiert
sihätteconcernéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconcernéier!
Plurielconcernéiert!
concernéiert
concernéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconcernéiert
dugëssconcernéiert
hie/si,hatt/etgëttconcernéiert
mirgiconcernéiert
dirgittconcernéiert
sigiconcernéiert
Passé composé
echsiconcernéiert ginn
dubassconcernéiert ginn
hien/si,hatt/etassconcernéiert ginn
mirsiconcernéiert ginn
dirsiddconcernéiert ginn
sisiconcernéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconcernéiert ginn
duwaarsconcernéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconcernéiert ginn
mirwareconcernéiert ginn
dirwaartconcernéiert ginn
siwareconcernéiert ginn
Futur I
echwäert concernéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concernéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif concernéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif concernéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier concernéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles