E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
toleréieren tolerieren (D)tolérer (F)
Stammformen toleréierentoleréierttoleréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtoleréieren
dutoleréiers
hien/si,hatt/ettoleréiert
mirtoleréieren
dirtoleréiert
sitoleréieren
Passé composé
echhunntoleréiert
duhuestoleréiert
hien/si,hatt/ethuettoleréiert
mirhunntoleréiert
dirhutttoleréiert
sihunntoleréiert
Plus-que-parfait
echhattoleréiert
duhastoleréiert
hien/si,hatt/ethattoleréiert
mirhatentoleréiert
dirhattoleréiert
sihatentoleréiert
Futur I
echwäert toleréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toleréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftoleréieren
dugéifstoleréieren
hien/si,hatt/etgéiftoleréieren
mirgéifentoleréieren
dirgéifttoleréieren
sigéifentoleréieren
Conditionnel Passé composé
echhätttoleréiert
duhässtoleréiert
hien/si,hatt/ethätttoleréiert
mirhättentoleréiert
dirhätttoleréiert
sihättentoleréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertoleréier!
Plurieltoleréiert!
toleréiert
toleréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntoleréiert
dugësstoleréiert
hie/si,hatt/etgëtttoleréiert
mirginntoleréiert
dirgitttoleréiert
siginntoleréiert
Passé composé
echsinntoleréiert ginn
dubasstoleréiert ginn
hien/si,hatt/etasstoleréiert ginn
mirsinntoleréiert ginn
dirsiddtoleréiert ginn
sisinntoleréiert ginn
Plus-que-parfait
echwartoleréiert ginn
duwaarstoleréiert ginn
hien/si,hatt/etwartoleréiert ginn
mirwarentoleréiert ginn
dirwaarttoleréiert ginn
siwarentoleréiert ginn
Futur I
echwäert toleréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toleréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif toleréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif toleréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier toleréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles