E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
enttompen
Stammformen enttompenenttomptenttompt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echenttompen
duenttomps
hien/si,hatt/etenttompt
mirenttompen
direnttompt
sienttompen
Pass compos
echhunnenttompt
duhuesenttompt
hien/si,hatt/ethuetenttompt
mirhunnenttompt
dirhuttenttompt
sihunnenttompt
Plus-que-parfait
echhatenttompt
duhasenttompt
hien/si,hatt/ethatenttompt
mirhatenenttompt
dirhatenttompt
sihatenenttompt
Modale Futur I
echwäert enttompen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert enttompt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenttompen
dugéifsenttompen
hien/si,hatt/etgéifenttompen
mirgéifenenttompen
dirgéiftenttompen
sigéifenenttompen
Conditionnel pass compos
echhttenttompt
duhssenttompt
hien/si,hatt/ethttenttompt
mirhttenenttompt
dirhttenttompt
sihttenenttompt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenttomp!
Plurielenttompt!
enttompt
enttompen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnenttompt
dugëssenttompt
hie/si,hatt/etgëttenttompt
mirginnenttompt
dirgittenttompt
siginnenttompt
Pass compos
echsinnenttompt ginn
dubassenttompt ginn
hien/si,hatt/etassenttompt ginn
mirsinnenttompt ginn
dirsiddenttompt ginn
sisinnenttompt ginn
Plus-que-parfait
echwarenttompt ginn
duwaarsenttompt ginn
hien/si,hatt/etwarenttompt ginn
mirwarenenttompt ginn
dirwaartenttompt ginn
siwarenenttompt ginn
Modale Futur I
echwäert enttompt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert enttompt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif enttompt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif enttompt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier enttompt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antompentompen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles