E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
concertéieren abstimmen (D)concerter (F)to adjust (E)
Stammformen concertéierenconcertéiertconcertéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconcertéieren
duconcertéiers
hien/si,hatt/etconcertéiert
mirconcertéieren
dirconcertéiert
siconcertéieren
Passé composé
echhuconcertéiert
duhuesconcertéiert
hien/si,hatt/ethuetconcertéiert
mirhuconcertéiert
dirhuttconcertéiert
sihuconcertéiert
Plus-que-parfait
echhatconcertéiert
duhasconcertéiert
hien/si,hatt/ethatconcertéiert
mirhateconcertéiert
dirhatconcertéiert
sihateconcertéiert
Futur I
echwäert concertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconcertéieren
dugéifsconcertéieren
hien/si,hatt/etgéifconcertéieren
mirgéifeconcertéieren
dirgéiftconcertéieren
sigéifeconcertéieren
Conditionnel Passé composé
echhättconcertéiert
duhässconcertéiert
hien/si,hatt/ethättconcertéiert
mirhätteconcertéiert
dirhättconcertéiert
sihätteconcertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconcertéier!
Plurielconcertéiert!
concertéiert
concertéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconcertéiert
dugëssconcertéiert
hie/si,hatt/etgëttconcertéiert
mirgiconcertéiert
dirgittconcertéiert
sigiconcertéiert
Passé composé
echsiconcertéiert ginn
dubassconcertéiert ginn
hien/si,hatt/etassconcertéiert ginn
mirsiconcertéiert ginn
dirsiddconcertéiert ginn
sisiconcertéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconcertéiert ginn
duwaarsconcertéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconcertéiert ginn
mirwareconcertéiert ginn
dirwaartconcertéiert ginn
siwareconcertéiert ginn
Futur I
echwäert concertéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concertéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif concertéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif concertéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier concertéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles