E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
torturéieren torturieren (D)torturer (F)
Stammformen torturéierentorturéierttorturéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtorturéieren
dutorturéiers
hien/si,hatt/ettorturéiert
mirtorturéieren
dirtorturéiert
sitorturéieren
Passé composé
echhunntorturéiert
duhuestorturéiert
hien/si,hatt/ethuettorturéiert
mirhunntorturéiert
dirhutttorturéiert
sihunntorturéiert
Plus-que-parfait
echhattorturéiert
duhastorturéiert
hien/si,hatt/ethattorturéiert
mirhatentorturéiert
dirhattorturéiert
sihatentorturéiert
Futur I
echwäert torturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert torturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftorturéieren
dugéifstorturéieren
hien/si,hatt/etgéiftorturéieren
mirgéifentorturéieren
dirgéifttorturéieren
sigéifentorturéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttorturéiert
duhässtorturéiert
hien/si,hatt/ethätttorturéiert
mirhättentorturéiert
dirhätttorturéiert
sihättentorturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertorturéier!
Plurieltorturéiert!
torturéiert
torturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntorturéiert
dugësstorturéiert
hie/si,hatt/etgëtttorturéiert
mirginntorturéiert
dirgitttorturéiert
siginntorturéiert
Passé composé
echsinntorturéiert ginn
dubasstorturéiert ginn
hien/si,hatt/etasstorturéiert ginn
mirsinntorturéiert ginn
dirsiddtorturéiert ginn
sisinntorturéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartorturéiert ginn
duwaarstorturéiert ginn
hien/si,hatt/etwartorturéiert ginn
mirwarentorturéiert ginn
dirwaarttorturéiert ginn
siwarentorturéiert ginn
Futur I
echwäert torturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert torturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif torturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif torturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier torturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles