E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
touchéieren anfassen, berühren (D)toucher (F)
Stammformen touchéierentouchéierttouchéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtouchéieren
dutouchéiers
hien/si,hatt/ettouchéiert
mirtouchéieren
dirtouchéiert
sitouchéieren
Passé composé
echhunntouchéiert
duhuestouchéiert
hien/si,hatt/ethuettouchéiert
mirhunntouchéiert
dirhutttouchéiert
sihunntouchéiert
Plus-que-parfait
echhattouchéiert
duhastouchéiert
hien/si,hatt/ethattouchéiert
mirhatentouchéiert
dirhattouchéiert
sihatentouchéiert
Futur I
echwäert touchéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert touchéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftouchéieren
dugéifstouchéieren
hien/si,hatt/etgéiftouchéieren
mirgéifentouchéieren
dirgéifttouchéieren
sigéifentouchéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttouchéiert
duhässtouchéiert
hien/si,hatt/ethätttouchéiert
mirhättentouchéiert
dirhätttouchéiert
sihättentouchéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertouchéier!
Plurieltouchéiert!
touchéiert
touchéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntouchéiert
dugësstouchéiert
hie/si,hatt/etgëtttouchéiert
mirginntouchéiert
dirgitttouchéiert
siginntouchéiert
Passé composé
echsinntouchéiert ginn
dubasstouchéiert ginn
hien/si,hatt/etasstouchéiert ginn
mirsinntouchéiert ginn
dirsiddtouchéiert ginn
sisinntouchéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartouchéiert ginn
duwaarstouchéiert ginn
hien/si,hatt/etwartouchéiert ginn
mirwarentouchéiert ginn
dirwaarttouchéiert ginn
siwarentouchéiert ginn
Futur I
echwäert touchéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert touchéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif touchéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif touchéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier touchéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
retouchéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles