E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
touch-éier-en anfassen, berühren (D) – toucher (F)
Stammformen touch-éier-entouch-éier-ttouch-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtouch-éier-en
dutouch-éier-s
hien/si,hatt/ettouch-éier-t
mirtouch-éier-en
dirtouch-éier-t
sitouch-éier-en
Passé composé
echhunntouch-éier-t
duhuestouch-éier-t
hien/si,hatt/ethuettouch-éier-t
mirhunntouch-éier-t
dirhutttouch-éier-t
sihunntouch-éier-t
Plus-que-parfait
echhattouch-éier-t
duhastouch-éier-t
hien/si,hatt/ethattouch-éier-t
mirhatentouch-éier-t
dirhattouch-éier-t
sihatentouch-éier-t
Futur I
echwäert touch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert touch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftouch-éier-en
dugéifstouch-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftouch-éier-en
mirgéifentouch-éier-en
dirgéifttouch-éier-en
sigéifentouch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttouch-éier-t
duhässtouch-éier-t
hien/si,hatt/ethätttouch-éier-t
mirhättentouch-éier-t
dirhätttouch-éier-t
sihättentouch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertouch-éier!
Plurieltouch-éier-t!
touch-éier-t
touch-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntouch-éier-t
dugësstouch-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttouch-éier-t
mirginntouch-éier-t
dirgitttouch-éier-t
siginntouch-éier-t
Passé composé
echsinntouch-éier-t ginn
dubasstouch-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstouch-éier-t ginn
mirsinntouch-éier-t ginn
dirsiddtouch-éier-t ginn
sisinntouch-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartouch-éier-t ginn
duwaarstouch-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartouch-éier-t ginn
mirwarentouch-éier-t ginn
dirwaarttouch-éier-t ginn
siwarentouch-éier-t ginn
Futur I
echwäert touch-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert touch-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif touch-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif touch-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier touch-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
retouch-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles